Jdi na obsah Jdi na menu
 


Farma zvířat

Autor: George Orwell (25. června 1903 – 21. ledna 1950)

 

Farma zvířat (Animal Farm, 1944)

 

 

imagesca70j37x.jpg

 

Na farmě pana Jonese se zvířata pravidelně v noci scházejí, aby si poslechla postřehy váženého kance Majora. Jednou se s nimi podělí o to, na co během svého života přišel - že největším nepřítelem zvířete je člověk. Nebýt pana Jonese, všechna zvířata by si žila svobodně a v blahobytu, nebylo by dřiny a střádání a farma by rozkvétala. Major přesvědčuje, že východisko vidí v naprosté revoluci a osamostatnění se všech zvířat v Anglii. Nikdo neví, kdy má tato chvíle revoluce nastat, zvířata ale nepočítají, že k ní dojde tak brzy.

Pan Jones propadne alkoholu a kvůli tomu nedostanou zvířata víc jak den nažrat. Tím jejich trpělivost přeteče, vyrazí se svých příbytku k jídlu, čeledíni se je snaží zkrotit, ale zvířata vítězí - všichni lidé jsou z farmy vyhnáni.

Začnou oslavy revoluce, je vydáno 7 přikázání, zvířata jsou si rovna, nikdo se nad nikoho nepovyšuje a práce jde rychleji než dříve. Farma se přejmenuje na "Farmu zvířat". Postupně se noví obyvatelé farmy naučí hůře či lépe číst a psát.

Nechytřejší z nich - prasata - začínají pomalu samovolně získávat větší respekt mezi ostatními. Po prvním pokusu lidí získat farmu zpět se začne vše měnit. K moci se dostává prase Napoleon, které vyžene svého přítele Kuliše, s nímž se hádalo o věcné otázky ohledně farmy. Začne na něj svádět všechny neúspěchy, překrucuje minulost a zvířata Napoleona slepě poslouchají a jdou za ním.

Druhý lidský útok je silnější, ale zvířata i přes značné ztráty zvítězí. Napoleon ze sebe udělá největšího hrdinu, s ostatními prasaty se stahuje do domu pana Jonese a zřizuje si psí ochranku. Jeho pravá ruka, prase Pištík, úspěšně zahlazuje nepokoj mezi zvířaty, vysvětluje, proč se stalo to či ono, a zvířata mu pod nekonečnými číselnými údaji o zlepšení stavu jídla a zvýšení produkce z pěstování plodin opět slepě věří. Napoleon si také ke své potřebě upravuje 7 přikázání a zvířata přesvědčí, že prostě jejích znění pozapomněla, že v takovémto tvaru byla přikázání od začátku. Například pokud kdysi platilo "Žádné zvíře nebude spát v posteli," nyní zákon zní: "Žádné zvíře nebude spát v posteli s prostěradly."



Tento text byl zkopírován ze serveru: http://www.cesky-jazyk.cz/ctenarsky-denik/george-orwell/farma-zvirat-4.html#ixzz2C0ed7lkZ
Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.

 

Příspěvky

Citáty

12. 11. 2012